KILKA POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO ODCHUDZAĆ NASZYCH PUPILI.

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że OTYŁOŚĆ skraca życie nie tylko nam ludziom ale i zwierzętom.

Niestety w ostatnich latach znacząco wzrosła nadwaga i otyłość u zwierząt, a nadmierna masa ciała jest najczęstszym problemem zdrowotnym i ma ogromny wpływ na zdrowie i życie zwierząt.

OTYŁOŚĆ z definicji to nadmierna ilość białej tkanki tłuszczowej. Psy mają nadwagę kiedy ich masa ciała jest większa o 15 % od idealnej masy ciała, natomiast są OTYŁE wtedy kiedy ich masa ciała przekracza 30 % od optymalnej wagi.

Wraz z otyłością wrasta ryzyko zachorowań na liczne choroby:

UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY:

OTYŁOŚĆ  zwiększa ryzyko zapadnięcia tchawicy u psów małych ras.

OTYŁOŚĆ zwiększa także nietolerancję wysiłkową przy wysokich temperaturach, a tym samym może przyczynić się do udaru cieplnego. Ponadto zwiększa objawy innych zaburzeń oddechowych jak np. porażenie krtani czy zespół niedrożności dróg oddechowych psów krótkoczaszkowych.

Psy z nadwagą mają podkliniczne zmiany skurczowej i rozkurczowej czynności lewej komory serca. Nadwaga zaburza także rytm serca i zwiększa pojemność lewej komory, oraz prowadzi do wzrostu ciśnienie tętniczego krwi.

Otyłość może być przyczyną zakrzepicy żyły wrotnej i niedotlenienia mięśnia sercowego.

CUKRZYCA:

Aby zrozumieć przyczyny cukrzycy musimy najpierw przybliżyć proces wydzielania insuliny – hormonu odgrywającego zasadniczą rolę w regulowaniu poziomu glukozy. Insulina wydzielana jest przez komórki beta wysp trzustki i jest odpowiedzialna za regulację poziomu i zużycia glukozy w tkankach obwodowych. Otyłość zmniejsza wrażliwość tkanek na insulinę, dotyczy to zwłaszcza otyłych kotów cierpiących na tą chorobę.

U kotów najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą odpowiadającą cukrzycy typu 2 u ludzi.

W przypadku psów – jeżeli już chorują to na cukrzycę przypominającą ludzką cukrzycę typu 1.

Cukrzyca typu 2 stosunkowo rzadko występuje u psów, dlatego otyłość sporadycznie prowadzi do wyraźnych objawów klinicznych.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY :

Sama w sobie jest uważana za główną przyczynę otyłości, natomiast otyłość ma niewielki wpływ na czynność tarczycy.

SCHORZENIA ORTOPEDYCZNE:

Otyłość należy do głównych czynników ryzyka rozwoju schorzeń ortopedycznych, m.in. do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, złamań kłykcia kości ramiennej, zmian w dyskach międzykręgowych  oraz do rozwoju osteorathritis.

Wszelkie objawy kulawizny u psów ze zmianami w stawach biodrowych są spotęgowane u osobników otyłych.

ZABURZENIA ZE STRONY UKŁADU MOCZOWEGO I ROZRODCZEGO :

Istnieje bezpośredni związek pomiędzy otyłością a niewydolnością zwieracza cewki moczowej, która powoduje nietrzymanie moczu u psów. Możliwą przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej w przestrzeni pozaotrzewnowej, która powoduje przesunięcie pęcherza moczowego w kierunku doogonowym i popuszczanie moczu.

Otyłe psy i koty częściej cierpią na schorzenia dolnych dróg moczowych takich jak kamicę szczawianowo – wapniową czy SUK (Syndrom Urologiczny Kotów).

NOWOTWORY:

U psów z nadwagą istnieje zwiększone ryzyko rozwoju raka z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego .

SKÓRA:

Najczęściej obserwuje się uogólniony łupież, zwłaszcza u kotów co zwykle związane jest z ograniczoną możliwością pielęgnacji sierści.

U bardzo otyłych zwierząt mogą powstać nawet odleżyny na ciele.

ocena-kondycji2

PODSUMOWANIE:

Jest cała lista przyczyn nadwagi u naszych kochanych pupili, są to m.in. czynniki mające podłoże fizyczne, emocjonalne – silna wieź z właścicielem, środowiskowe, endokrynowe lub neurologiczne. Wszelkiego rodzaju schorzenia mięśniowo-szkieletowe oraz wady rozwojowe mogą również w dużym stopniu ograniczać swobodę ruchową i przyczyniać się do nadwagi.

Nasze złe nawyki żywieniowe, m.in. dokarmianie „resztkami ze stołu”, nieodpowiednia dieta oraz karmienie do woli przez całą dobę również stanowią jedną z ważniejszych przyczyn otyłości.

Niemniej jednak, zawsze warto jest dbać o idealną masę ciała naszych cudownych psich i kocich przyjaciół żeby cieszyli się zdrowym i długim życiem razem z nami :))))