ZIMA –  jedni z nas ją uwielbiają i korzystają ile się da z zimowych atrakcji.

Inni niekoniecznie przepadają za tą porą roku i próbują ją przetrwać na różne sposoby.

Zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół o tej porze roku w dużej mierze zależy od nas i właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów aby pomóc im przetrwać ten trudny zimowy czas.

Po pierwsze:

DIETA

Posiłek powinien być bardziej kaloryczny niż w porze letniej – warto dodać, do dobrze zbilansowanej karmy, produkty które zawierają witaminy A, D i E . Powinno się również zwiększyć dawkę pokarmową, dotyczy to przede wszystkim psów mieszkających poza domem, np. w budach. Zamiast jednego dużego posiłku powinniśmy rozłożyć dawkę dobową na 3 mniejsze posiłki. Jeżeli mamy psy trzymane poza domem pamiętajmy o tym aby pokarm był lekko podgrzany (ale nigdy nie gorący!) Woda do picia powinna mieć letnią temperaturę a dostęp do niej musi być zawsze nieograniczony.

SPACERY

Są psy, które uwielbiają zabawy w śniegu – im jest go więcej tym lepiej. To oczywiście takie rasy jak SYBERIAN HUSKY czy ALASKAN MALAMUT,  są to psy, których sierść idealnie izoluje je przed zimnem.

Większość naszych pupili nie ma jednak takiego szczęścia i powinny unikać długich spacerów przy temperaturach poniżej zera. Zamiast tego zalecane są krótsze, kilkunastominutowe spacery na mrozie.Zawsze musimy obserwować zachowanie psa, przede wszystkim czy nie pojawiają się u niego dreszcze, związane z wychłodzeniem.

Po każdym spacerze pamiętajmy o łapkach naszych pupili! Musimy je dokładnie opłukać pod letnią, bieżącą wodą z resztek soli i piasku. Nie wolno tego bagatelizować ponieważ sól ma właściwości żrące i podrażnia opuszki oraz może się dostać w każde pęknięcie na łapie. Pamiętajmy również o przycinaniu pazurów i sierści między palcami, wtedy również będzie utrudniony dostęp soli i piasku do łap. Przed wyjściem na śnieg warto posmarować opuszki wazeliną lub maścią z witaminą A.

Jeżeli chodzi o psy żyjące w na dworze w budach to ich podstawową potrzebą jest przede wszystkim ciepłe i suche pomieszczenie. Dawki pokarmowe muszą być o 20-30 % bardziej kaloryczne niż normalnie. Woda do picia musi być podawana kilka razy dziennie, zawsze letnia.

Najważniejsze jest jednak to, żeby czerpać jak najwięcej przyjemności z zabawy na świeżym powietrzu o każdej porze roku 🙂