Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzenia urlopu bez ukochanego zwierzaka. Z drugiej strony znaleźć dobrą opiekę jest równie ciężko. Hotele dla zwierząt są drogie, znajomi i rodzina nie zawsze chcą się zgodzić na sprawowanie pieczy nad naszym czworonogiem. Taka rozłąka jest także dużym stresem dla samego zwierzaka. Dla zwierząt takich jak pies, kot czy fretka zostały stworzone paszporty zezwalające na pobyt za granicą.

Wyrobienie paszportu dla naszego pupila nie wymaga wiele trudu. Wystarczy, aby zwierzak był stale i czytelnie oznakowany – miał trwale zrobiony tatuaż, a najlepiej wszczepiony specjalny czip. Zabieg czipowania jest przeprowadzany przez uprawnionych do tego lekarzy weterynarii, krótki i bezkrwawy. Wszczepiony pod skórę mikroprocesor jest całkowicie obojętny dla organizmów żywych i nie przemieszcza się po ciele. Wszczepia się go po lewej stronie szyi.

Chcąc przekroczyć z naszym pupilem granice kraju niezrzeszonego w Unii Europejskiej, wystarczy nam świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeśli jednak po drodze do takiego kraju będziemy musieli przekraczać granice krajów zrzeszonych, paszport będzie niezbędnym dokumentem. Lepiej jest więc uniknąć problemów i zadbać o jego wyrobienie jeszcze na kilka miesięcy przed planowanym urlopem.