W święta Bożego Narodzenia często chcemy podzielić się z naszymi czworonogami rozmaitymi smakołykami z wigilijnego stołu.

Niestety przynosi to więcej szkody niż korzyści i popełniamy jeden z największych dietetycznych grzechów, jakim jest wprowadzenie w sposób nagły produktu, którego nasze zwierzęta na co dzień nie jadły.

Dlaczego jest to problemem ? Zazwyczaj pies lub kot otrzymują na co dzień 1-2 karmy, które dostają regularnie przez długi okres czasu. W momencie, gdy dostaną coś zupełnie nowego, następuje gwałtowna zmiana w ich przewodzie pokarmowym. Dochodzi więc do nagłej reakcji, która najczęściej wiąże się z niestrawnością objawiającą się bólem brzucha, biegunkami, wymiotami i nieprzyjemnymi gazami.
Nasi pupile nie są stworzeni do zjadania przetworzonej żywności, w której czai się bardzo duża ilość niepożądanych substancji chemicznych, mogących uszkadzać narządy wewnętrzne.

Czego nie dawać naszym pupilom do jedzenia z wigilijnego stołu?

Jednym z „najcięższych” pokarmów dla zwierząt to kapusta, która jest wyjątkowo ciężkostrawny. Poza kapustą jest też sporo innych, pokarmów które na pewno nie powinny trafiać do psiej i kociej diety, takich jak: mak, grzyby, bakalie itd. Do tej grupy należą wszelkie słodycze. Większość słodyczy, poza dużą ilością cukrów prostych, zawiera też tzw. substancje niepożądane, które dla psów i kotów mogą być trujące. Przykładem są metyloksantyny znajdujące się w rodzynkach czy czekoladach. Są one o wiele dłużej metabolizowane przez organizm psa i kota niż w przypadku człowieka. W związku z tym zwierzę nie potrafi się ich szybko pozbyć z organizmu i dochodzi do zatrucia.

CEBULA I CZOSNEK! pod żadnym pozorem nie wolno podawać naszym zwierzakom. Są to jedne z najbardziej szkodliwych dla nich warzyw . Ze względu na dużą zawartość siarki mogą powodować anemię.

Często szkodliwy dla psów i kotów może być nabiał, choćby w postaci świątecznych serników. Wynika to z tak dużej dla zwierząt alergenności białek nabiału oraz możliwości wystąpienia nietolerancji laktozy. Nietolerancja tego dwucukru to jedna z częstszych przyczyn biegunek u psów i kotów.

Musimy pamiętać, że chcąc rozpieszczać naszego czworonoga na święta, trzeba zachować zdrowy rozsądek i nadal podawać mu jego ulubioną karmę. Jeśli więc chcemy sprawić kotu czy psu świąteczną niespodziankę, kupmy mu specjalnie dla nich przeznaczony smakołyk, lub coś do zabawy aby pobudzić je do ruchu. Dla zwierząt domowych pobudzenie do aktywności fizycznej w formie zabawy z właścicielem jest WAŻNIEJSZE dla ich dobrego samopoczucia niż jedzenie dawane po kryjomu pod stołem ;))

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!